7 dôkazov o konci manipulácie zlata a striebra a prečo elity doláru podrežú krk

21 . 10 . 2015

Vlády a centrálne banky sa v reakcii na krízu v roku 2008 zbláznili a začali pumpovať do ekonomiky absurdne veľké množstvo dlhu. Aj napriek tomu, že sa objem svetového dlhu zdvojnásobil behom pár rokov, svetová ekonomika opäť oslabuje. Pokúsia sa elity opäť nafúknuť ceny aktív, aby zachránili veľké banky? Ak sa opäť pustia do tlačenia dôsledky pre dolár budú strašné. Naopak drahé kovy ukončia svoj niekoľkoročný pokles a vystrelia nahor. Už teraz vidieť že majú čoraz väčší problém udržať cenu striebra a zlata pri zemi.

V súčasnosti vypadajú USA vďaka masívnej propagande a akciovému trhu s vysokou valuáciou ako najsilnejšia ekonomika na svete. Avšak niečo visí vo vzduchu. Indexy nie sú tak optimistické ako boli na začiatku roku. Hnané nulovými úrokovými mierami investori posielali svoje a požičané peniaze pásť sa na akcie, rovnako ako za lacné pôžičky podniky skupovali vlastné akcie čím zisk na akciu vypadá solídnejšie. Avšak nie kvôli geniálnym mozgom manažérov alebo inováciám. Kvôli lacnému fetu ktorým trhy zásobujú primárni dealeri. Nadhodnotené západné indexy sú teraz v rozhodujúcej fáze, kedy stratili rastové momentum. Situácia sa podobá na rok 2007, kedy veľa ľudí tušilo že niečo nie je v poriadku ale bankári a médiá ľudí ukľudňovali, aby si zbytočne nerobili starosti.

Potom prišla jeseň 2008 a všetko šlo do čerta. Americké dôchodky pasúce sa na akciách boli zosekané na polovicu. Všetky tie 401k riadne ohobľovali a od toho času sa Fed neopovážil dvihnúť úrokové miery. Centrále banky odvtedy natlačili absurdne veľké množstvo peňazí a vytvorili ešte absurdnejšie množstvo dlhu, aby sme sa dostali sem. Síce tlačením nafúkli ceny aktív, akcie sú späť a ešte o niečo vyššie, hore šli aj ceny realít a dlhopisov. Reálna ekonomika je ale úrovni patetického rastu. Čo povedia ľuďom? Že budú naďalej tlačiť a niekoľko krát viac, zniekoľkonásobia zadĺženie ktoré už teraz nemôžeme splatiť? A len na to, aby sme ledva nasomrovali nejaký ekonomický rast. Plat ti vzrastie o sto eúr behom pár rokov ale tvoja hypotéka sa zniekoľkonásobí a všetko bude v poriadku. Myslíte si, že ľudia tomu uveria? Zaiste, netreba podceniť debilitu stáda. Aj keď pár čiernych oviec sa už preberá. Do konca roka možno nechajú akcie padnúť na držku, aby ľudia nepochbovali o tom, či je toto tlačenie skutočne nutné a musí prísť rýchlo.

IMF aj BIS varovali Fed aby nedvihol miery. Svetová ekonomika je v tak strašnom stave, že nie je možné aby sa trhy udržali v prípade začínajúceho výtlaku. Manažéri fondov by vedeli, že centrálne banky odnášajú misu s punčom a začali by predávať svoje pozície. To by neuhral ani Plunge protection team. Naopak, Fed bude musieť prísť s novou vlnou tlačenia. V tom prípade ale položia na oltár dolár a podrežú mu krk. Ide o to udržať nad vodou veľké americké banky, lebo záverečná bude keď rachne medzibankový kreditný systém. Ľudia budú kričať na bankomaty a vybíjať na bankách okná. Ale nepredbiehajme. Elity pravdepodobne nechajú čoskoro akciové trhy trochu klesnúť, treba postrašiť ľudí. Musia prosiť o ďalšiu vlnu tlačenia. Naše dôchodky sú v keli, dofúknite prosím blublinu novými digitálnymi dolármi. To isté spravili v 1987, keď kašlali na dolár a začali ratovať akcie a dlhopisy. Avšak vtedy bol Sovietsky zväz na hranici kolapsu a oni mali v rukách všetky tromfy. Teraz je situácia opačná.

Aj keď im to zhltnú ovčania, investori si pôjdu svoje. Bude to znamenať, že na trhy sa vyleje masívne množstvo likvidity. Komodity a všetko s nimi spojené pôjde okamžite hore. Tak isto ako akcie. Napríklad Venezuela zažíva v súčasnosti neskrotnú infláciu a jej akciový index je jeden z najvýkonnejších na svete. Navyše centrálne banky úplne stratia kredibilitu. Obzvlášť pre zlato a striebro bude ďalšia vlna tlačenia rozhodujúca. Nič nie je pre drahé kovy tak priaznivé ako keď investori stratia dôveru v schopnosť vlád a centrálnych bánk garantovať kúpnu silu peňazí. Toto nás čaká v blízkej budúcnosti ale poďme sa pozrieť prečo manipulácia kovov elitami práve dosahuje svoje hranice.

Po prvé. Volatilita na striebre je už teraz vysoká. Za mesiac šlo zo 14 dolárov na 16 dolárov. To je 14% za 30 dní! Po sérii pádov takto prudký rast. Určite ešte bude zatlačené ale je poznať, že na trhu rastie volatilita, ako som pred pár mesiacmi predpokladal. A to je len začiatok. Rast volatility je spôsobeným problémami elít držať striebro a zlato na uzde. Je stále častejšie vidieť, že útoky na elektronickom trhu síce pošlú cenu dole ale tá sa o deň - dva vyštverá naspäť. Cena striebra je teraz zhruba tam kde bola na začiatku roku. Určite nebudú chcieť aby striebro zavrelo vyššie ako tento rok otváralo. Bol by to rastový rok a pozitívny signál o konci korekcie a obnovení sekulárneho býčieho trhu drahých kovov. A cenu nemusia ani hnať moc nízko aby tenco cieľ dosiahli. Takže si ešte netreba odopínať bezpečnostné pásy.

Po druhé. Divergencia ceny na spote a cien fyzického kovu je ďalším ukazateľom, že manipulácia kovov sa dostáva elitám z pod kontroly. Minimálne na striebre. Aj keď šla cena spotu dole, prémium len rástlo. Keď bola spotová cena pred pár týždňami na 13,5, aj na veľkých monster boxoch sa uncová minca predávala 5 dolárov nad spotom. Niekde na úrovni 19,5 až 20,5 dolárov. Aj keby cenu stlačili na 10 dolárov ponuka na fyzickom trhu za tieto ceny proste nebola. Asi aj preto museli nechať cenu pustiť vyššie, aby znížili prémium. Keď šla spotová cena na 16,3 dolárov za uncu, retail cenu za fyzickú uncu nezmenil. Nereagoval elasticky. Teraz musia byť veľmi opatrní. Ak by sa súčasný nedostatok na maloobchodnom trhu preniesol na úroveň industriálnch tehiel mali by problém. Investori dokonca začali kvôli vysokému prémiu žiadať tavbu 1000 uncových tehiel z COMEXu na mince.

Po tretie. Dopyt je teraz na retailovej úrovni neuhasiteľný. Pert Mint predala behom jedného dňa 3,5 milióna mincí Kangaroo. Sunshine mint má zakontraktovanú produkciu na dva mesiace, do konca roka je vypredaná. Je to horšie ako v roku 2008. Zatiaľ čo v júni až septembri roku 2008 bol dopyt po silver eagles 6,1 milióna uncí, v tomto roku v rovnakých mesiacoch sa predalo 18,6 milióna uncí silver eagles. To je 3x väčší dopyt! Na trhu je stále dostatok veľkoobochodných 1000 uncových kusov ale na minciach je ťah obrovský. Ak by prešiel z retailu na veľkoobchod je to konečná. Kolap trhu sa dá rátať na mesiace. O rok bude trh pravdepodobne úplne zmenený. Industriálny dopyt posledných rokoch je teraz oslabený kvôli spomaleniu svetovej ekonomik ale je bohato nahradený a prekonaný dopytom investičným. Taktiež dopyt samotných krajín po drahých kovoch je obrovský. Iba v auguste India zhltla okrem 126 ton zlata aj 1 400 ton striebra. V spotrebe striebra tak predbehla aj USA. Tento rok má riadny apetít. Odhaduje sa, že iba India stiahne z trhu tretinu celej tohtoročného globálne vyťaženého kovu. A to počas prudkého poklesu produkcie.

Po štvrté. Produkčné náklady za striebro sú teraz na úrovni ceny. Väčšina producentov stráca peniaze pri cene nižšej ako 16-17 dolárov za uncu. Preto je až 70% produkcie v súčasnosti ako sekudnárny produkt medených, zinkových a olovených baní. Najväčšia baňa produkujúca striebro je medená baňa v Austrálii. Kolaps cien komodít ako meď a zinok drasticky ovplyvňujú produkciu striebra. Kanada aj Austrália šli od januára do júna tohto roku s produkciou dole o 28% medziročne! Taktiež komoditný gigant Glancore, ktorý je kvôli komoditnému kolapsu na hranici bankrotu, plánuje obmedziť produkciu komodít. Zinku chce vyprodukovať o 500 ton menej, aby sa jeho cena na trhu začala zvyšovať. To isté čaká trh medi. Glancore ovláda viac ako 50% trhu zinku aj medi. To znamená úplný kolaps produkcie na nasledujúce mesiace a možno aj roky. Otvoriť zavretý ťažobný projekt je pekná fuška a môže trvať celé roky.

Po piate. O tom, že manipulácia cien striebra dosahuje svoj vrchol svedčí aj obrat vývoja pomeru ceny striebra a zlata. V lete sa dalo za jednu uncu zlata kúpiť 80 uncí striebra. V súčasnosti je tento pomer na úrovni 73:1. Zo zeme však ide zlato a striebro v pomere 10:1. V tejto miere je striebro podhodnotené aj voči zlatu. Leto predstavovalo nádhernú príležitosť na nákup a vypadá to, že trend sa začína pomaly otáčať. V dôsledku ťažby striebra ako sekundárneho produktu, jav ktorý na zlate nie je, bude jeho pomer produkcie k produkcii zlata ešte viac klesať. To znamená, že ani 10:1 pri vykresľovaní si miery jeho podhodnotenia nemusí byť smerodajný. Takže kamkoľvek pôjde zlato, striebro jeho pohyb preskočí niekoľko krát.

Po šieste. Samostatnou kapitolou sú akcie ťažobných spoločností. Tie nikdy neboli v histórii tak nízko pomerom k cene zlata ako v súčasnosti. Index cien producentov zažil prudký nárast posledné týždne. Vplyvom náhleho nárastu ceny kovu šiel zo 105 na 150 ale stále je vo výpredaji. HUI nebol pomerom k cene zlata nikdy v histórii na týchto úrovniach. Ak akcie ťažobných spoločností začínajú svoj obrat, ľahko na ne naskáču investori a chytia momentum. Západní invsetori sú hnaní len momentom, trhy vyhodnocujú len prizmou reptiliánskeho mozgu. Keď sa to nehýbe, nemá zmysel sa tým zaoberať, ak sa to hýbe nakupuj alebo shortuj. A akcie ťažiarov sa začali hýbať veľmi prudko. Iba pripomeniem, že na akcových trhoch panuje veľké sklamanie, komodity zažívajú najväčšie dno za posledných 16 rokov a tu HUI vystrelí k oblohe a striebro ide hore 14% behom jedného mesiaca. Investorom začína dopínať čo sa robí. Pri akciách je významným faktorom ich likvidita. Keď chce investor kúpiť striebro, musí jednať s dealerom, musí ho skladovať, celý proces zaberie peniaze a čas. Kdežto akcie strieborných spoločností sa dajú kúpiť pár klikmi. Ak táto stodola chytí momentum, už ju neuhasia.

Po siedme. COMEX prudko zrýchlil svoj odliv fyzického inventáru striebra. Elity budovali obrovskú zásobu kovu z 42 na 70 miliónov uncí posledné 4 roky. A celá štvorročná snaha bola prepálená za pol roka! COMEX teraz krváca 30 miliónov uncí alebo 933 ton za pol roka. Teraz je to India vs COMEX. Za rok je po inventári a možno ešte skôr, ak bude cena naďalej rásť a na trend začnú naskakovať investori. Tí si nechceli o striebro a zlato kvôli 5 ročnej korekcii ani bicykel oprieť. Iba jedno percento z globálnych investícií ide do drahých kovov. Taktiež sa zdá, že COMEX začal vyrovnávať delivery vo fiate. Kontrakty ktoré stáli na dodávku kovu boli urovnané v hotovosti, nie v kove. Október je delivery mesiac a z 31 000 kontraktov ktoré stáli na dodávku ostalo už len 1 000 a z toho len 200 bolo naplnených. To je veľmi neobvyklé. Znamená to tichý bankrot burzy. Zatiaľ k tomu nikto nedal oficiálne vyhlásenie.

Po ôsme. Zlato nešlo v lete tak dole ako striebro. Taktiež problém s prémiom neboli natoľko výrazné. Striebro je trochu iné zviera ako zlato a práve na striebre sa rozhodne o budúcnosti finančného systému. Ale aj zlato je teraz na hrane. Absurdne vysoká páka zlata na COMEXe je teraz na úrovni 263:1, bacwardácia je pravidlom, nie výnimkou a to všetko pri historicky nízkom inventári. Backwardáciu by mala vyriešiť arbitráž ale nedeje sa tak. Taktiež Londýn prepaľuje inventár burzy absurdným tempom, zhruba 100 ton za mesiac. Za 9 mesiacov tohto roku bol vybielený investormi o rovnaký objem ako investori stiahli zo skladu kov behom posledných 4 rokov. Väčšinu zlata v Londýne, mimo zlata Bank of England, tvoria ETF a tie sú doslova vykuchávané o kov. Zlato taktiež prešlo 200 dňovým kĺzavým priemerom. Naposledy tak spravilo v lete ale bolo hneď zatlačené nadol. Teraz to budú mať oveľa ťažšie.

Nachádzame sa v rovnakej situácii ako pred marcom roku 1968. Centrálne banky sa dostávajú do bodu, kedy pre nich už nebude výhodné diverzifikovať sa od zlata a hnať cenu nadol. Bude pre ne výhodnejšie opäť budovať zlaté rezervy. Kolaps zlatého poolu v roku 1968 odštartoval 12-ročný rastový trh kovu. Cena zlata je vždy nakoniec určená trhom, aj keď dočasne sa môžu šarlatáni v bankách tváriť že nad ňou majú kontrolu. Môžu hrať divadlo a na chvíľu presvedčiť dav, že to oni svojou magickou mocou oslobodili slnko z pazúrov draka, keď pominulo zatmenie. Avšak jedného dňa im dôjde zlato pomocou ktorého dokážu manažovať cenu. Tento deň už nie je tak ďaleko a tento deň sa neúprosne blíži.

Zdroj: http://www.nemesis.sk/7-dokazov-o-konci-manipulacie-zlata-a-striebra-a-preco-elity-dolaru-podrezu-krk/

Kurz zlata
KONTAKTUJTE NÁS

+420 775 183 770
+420 774 407 172


info@zlateslitky.eu Kontakty

Články z tisku

Všechny články